pondělí 15. února 2016

Život lidí s postižením (Eliška)

V zemi, kde se většina obyvatel živí zemědělstvím, je potřeba být silný, zdravý a mít zázemí v rodině. Časté nemoci a úmrtí v rodině však způsobují, že se setkáváme s lidmi, kteří nejsou schopni se o sebe postarat. K nejvíce zranitelným lidem patří sirotci a staří lidé.
V Tanzánii neexistuje sociální systém – ten nahrazuje široká rodina. Takže osiřelé dítě najde většinou domov u svých i velmi vzdálených příbuzných, o staré lidi se starají jejich děti – proto čím více dětí, tím větší šance, že ve stáří bude o ně postaráno.
Je však spousta dětí, o které se už nemá kdo postarat. Nemají žádné příbuzné nebo ti jsou tak chudí, staří, že se těžce uživí sami. Dítě bez rodiny, je dítě bez budoucnosti. A osamělý starý nebo nemocný člověk je odkázán na dobrodiní lidí kolem sebe (např. křesťanské komunity), ale ti taky nemají možnost zajistit mu např. lékaře apod.
Proto je zřejmé, že k nejzranitelnější skupině patří i lidé s postižením. Na svých cestách jsme se však v tomto roce setkali s případy, které nám přinesly radost a malou naději (i když v zemi o rozloze 10 x větší než ČR a s přibližně 45 mil. obyvatel jde opravdu o kapky v moři):
1.
Holčina s Downovým syndromem Falida, která žije ve vesnici v Mahangu. Ve vesnici se volně pohybuje, zastaví se u obchůdku, občas se zajde podívat do školy. V neděli obejde postupně všechny kostely a se všema se pozdraví. Bohužel nemá možnost sama chodit do školy a rozvíjet svoje schopnosti, ale žije ve známém prostředí, kde ji lidé znají, přijímají a je tu v bezpečí.

 


2. Škola Katumba – malý zázrak
Místo v Tanzánii podobné zázraku – škola, kde se společně učí 150 dětí s postižením a 400 dětí bez postižení. Místo, které by nemohlo existovat bez mnoha zahraničních dárců a přesto na hory vzdáleném našim představám o speciálním školství. Jedinou viditelnou úpravou oproti jiným školám je nahrazení některých schodů nájezdy a zastřešené spojovací chodníky mezi budovami.
Jsou zde děti s tělesným, zrakovým a mentálním postižením. Taky je zde řada albínů, jejichž nelehká situace v Tanzánii se sice hodně zlepšila, ale stejně jako děti s jiným postižením zůstávají běžně doma a do školy nechodí. Pod školu spadají 4 okresy, takže se tu dostane jen mizivé procento potřebných. Většina dětí s postižením tady i bydlí, což přináší nutnost vzájemné pomoci, protože se všichni musí o vše sami postarat. Děti jsme zastihli právě při praní, protože byl úklidový den. Nejde však o vložení věcí do pračky a zapnutí knoflíku, ale ruční praní v kbelíku.



Součástí školy je i malá dílnička, kde vyrábí protetické pomůcky ze dřeva a člověk nestačí žasnout nad jejich schopnostmi improvizace.



Školu mimo jiné trápí chybějící oplocení, protože děti s mentálním postižením je těžké uhlídat a občas jim sami odejdou, což je pro ně nebezpečné.

3. Ifakara – centrum Betlehem, místo rovné zázraku
Cesta na toto místo byla dlouhá a dobrodružná. Po mnoha a mnoha hodinách v autobuse, který místy ztěží překonával nástrahy nerovné a místy zatopené sinice jsme byly velmi zvědavé na naši cílovou zastávku.
Centrum Betlehem je zřejmě první a největší zařízení pro děti s mentálním postižením. Měla jsem pocit, že jsem se ocitla mimo území Afriky. Centrum má školu, dílny, hřiště, vlastní hospodářství, pole. V areálu je školka pro děti bez postižení a přestávky tráví společně s dětmi s postižením. Ve třídách používají vlastní jednoduché vytvořené pomůcky. Jejich úroveň byla větší než na státních školách, které známe. Centrum bylo vybudováno díky švýcarskému kapucínu za pomoci švýcarských dárců. Jak ale bude fungovat v budoucnosti je velká otázka, protože od státu nedostávají žádné peníze a jsou odkázáni na pomoc církve a dárců.


Podle předchozí dohody jsme se zde setkaly se skupinou z Brna z farnosti v Řečkovicích, která tady už léta pomáhá a do Tanzánie nyní přijela ve stejném čase jako my, aby zde přivezli traktory, spoustu jiných věcí a nainstalovali solární čerpadla – v centru Betlehem, v blízkém sirotčinci a jedné vzdálenější farnosti. Skupinu tvořil kněz z farnosti v Řečkovicích Jan Kotík, dalších 5 velmi šikovných mužů – Petr, Vašek, Tomáš, Libor a jedna úžasně statečná žena – Vlaďka, která je na vozíčku a přesto tuto náročnou cestu zvládá se stálým úsměvem na tváři. Pracovitost této skupiny odrazuje všechny místní od touhy žít v Evropě J.



Ještě přikládám jednu fotku od řeky z Ifakary, kde bych ale nedoporučovala si jít zaplavat, protože řeka je plná krokodýlů.
A za sebe končím zprávy z Tanzánie větami, které nás v tomto roce na cestě provázely: Prožívejme přítomný okamžik. Pokud se plán uskuteční z 80%, je to veleúspěný den. Nezneklidňujme se, nějak to dopadne J.




Žádné komentáře:

Okomentovat